CUWy mi tu robicie? – Ano Shared Services Center…

By | 13 maja 2013

rafalfotobulb2W ciągu ostatnich trzech miesięcy na rynku pojawiły się dwie ciekawe z mojego punktu widzenia informacje związane z rynkiem energetycznym. Grupa RWE zapowiedziała plany pilotażowego utworzenia w Krakowie Centrum Usług Wspólnych (CUW lub z angielska SSC), wyczekując równocześnie na otworzenie rynku gazu. Docelowo zapowiadane jest utworzenie kilkuset stanowisk pracy – powiązane to może być z decyzjami odnośnie obsługi również podmiotów z grupy poza Polską. Na Q4 2013 ze swoim CUWem planuje również zmierzyć się PGNiG, który  upatrzył sobie Lublin jako lokalizację, w której realizować będzie projekt.

Według informacji, które posiadam w obu przypadkach na początek mówi się o realizacji funkcji księgowych, finansowych, kadrowo-płacowych oraz w zależności od firmy o funkcji zakupowej (RWE) bądź IT (PGNiG).

To na co należy zwrócić uwagę to podejście związane z budową centrów realizujących kilka kompetencji równocześnie. Jednakże w tym wypadku co za dużo to bywa niezdrowo. Ma to proste uzasadnienie

  •  w przypadku realizacji 1 kompetencji w tym modelu, poprzez outsourcing/globalizację można rocznie uzyskać około 20-25% redukcji kosztów,
  • realizacja scenatralizowanych 2-3 funkcji, pozwala na uzyskanie dodatkowych 15 punktów oszczędności,
  • na 4 i na 5 wyciśniemy już tylko dodatkowe punkty na granicy opłacalności, zapewne ok. 2-3%

Realizacja jednocześnie powyżej 5 funkcji przestaje być opłacalna, ze względu na eskalację kosztów związanych z kosztami uruchomienia, zbyt dużą złożonością operacji, a tym samym długim okresem zwrotu dla takiej inwestycji, o ile skupiamy się na nadchodzących 5 latach.

 

 

Podziel się z innymi...

Dodaj komentarz